100 rocznica urodzin Św. Jana Pawła II.

18 maja 2020 roku przypadała setna rocznica urodzin Karola Wojtyły (papieża Jana Pawła II).

Z tej okazji Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało wystawę biograficzną „Karol Wojtyła. Narodziny”. Gminne Centrum Kultury udostępniło ją szerszemu gronu odbiorców – tym z nas, którzy pamiętają Jana Pawła II, oraz tym, którzy urodzili się już po jego śmierci. W tym dniu ekspozycja została zaprezentowana mieszkańcom gminy przed GCK.Mogli oni podziwiać ją wcześniej w Kościele św. Anny w Wohyniu jak również w mniejszym formacie w Kościółku na Bezwoli.

Wystawa „Karol Wojtyła. Narodziny” ma na celu przypomnienie postaci Papieża – Polaka. Zabiera ona nas w podróż po przełomowych momentach życia Jana Pawła II począwszy od  narodzin małego Lolka, poprzez losy dorosłego Karola z czasu studiów, okupacji i pracy fizycznej w zakładach Solvay, jak również obserwujemy powołanie kapłańskie, biskupstwo i obchody Milenium Chrztu Polski. Wybieramy się z biskupem Wojtyłą na wyprawy kajakowe z młodzieżą. Śledząc kolejne segmenty wystawy, witamy nowego papieża na balkonie Bazyliki św. Piotra, poznajemy jego działalność w czasie pontyfikatu, a w końcu towarzyszymy mu w chorobie i ostatnich chwilach.

Ekspozycja składa się z 10 plansz, na których wykorzystano fotografie pochodzące zarówno od osób prywatnych, instytucji, agencji, jak i ze zbiorów Centrum Myśli Jana Pawła II.

W obchody zechciały włączyły się również dzieci i młodzież, które z tej okazji przygotowały prace na konkurs pt. „ Jan Paweł II, papież nas wszystkich” ogłoszony przez Gminne Centrum Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną w Wohyniu.

Celem konkursu było zachęcanie dzieci do wyrażenia swoich artystycznych wizji dotyczących osoby Św. Jana Pawła II i jego pobytu na terenie naszego regionu, uwrażliwienie ich na działalność Ojca Świętego, troska o spuściznę dziejową i wartości jakie po sobie pozostawił, kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, rozwój twórczej inwencji, doskonalenie umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi oraz promocja gminy.

Autorzy prac wykazali się niezwykłą kreatywnością, talentem, a przede wszystkim ogromnym sercem.

Dziękujemy!

Wszystkim dzieciom raz jeszcze dziękujemy za udział w konkursie, rodzicom zaś gratulujemy zdolnych pociech i zachęcamy do rozwoju ich plastycznych talentów.