„Igraszki z diabłem” w Wohyniu

W niedzielne popołudnie duża sala Gminnego Centrum Kultury w Wohyniu zapełniła się miłośnikami kultury przez duże “K”. Naszą miejscowość odwiedził Teatr Słowa działający pod auspicjami Bialskiego Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej.

Aktorzy wystawili “Igraszki z diabłem” – sztukę teatralną napisaną w czasie II Wojny Światowej przez czeskiego prozaika i dramaturga Jana Drdę.

Jest to pełna humoru i ironii przypowieść o walce dobra ze złem, oparta na ludowych, dobrze znanych schematach. Głównym bohaterem jest dobroduszny, powracający z wojny dragon – Marcin Kabat. Zostaje on nieoczekiwanie wplątany w walkę o zbawienie dusz dwóch młodych dziewcząt, które z chęci zamążpójścia własną krwią podpisały diabelski cyrograf gwarantujący im znalezienie wymarzonego kandydata na męża. W taki właśnie sposób w ziemskie relacje Marcina, zbója Sarki-Farki, pustelnika Scholastyka , służącej Kasi i królewny Disperandy wkraczają diabły i anioły. Możemy zatem podziwiać intrygi knute przez diabła pierwszej kategorii – Lucjusza, doktora Solfernusa a nawet samego władcy piekieł – Belzebuba. Nie może też zabraknąć diabłów pośledniejszej rangi ,które zamieszkują “Diabelski Młyn”, będący „portalem” do podziemnego, piekielnego świata.

Dużo można by pisać o tej komedii. Jednakże nic nie zastąpi obejrzenia przygód Marina Kabata na żywo. Niech żałuje każdy kto nie był tego wieczoru z nami.

Spektakl wystawili aktorzy – amatorzy – mieszkańcy Białej Podlaskiej i okolic: Teresa Czekaj, Bożena Juchimiuk, Beata Parafiniuk, Patrycja Rytel, Anna Stodulska, Danuta Szaniawska, Katarzyna Krajewska-Piasecka, Edward Burta, Tadeusz Humin, Adam Korszun, Marek Maliszewski, Marcin Rojek, Grzegorz Szypulski.

Scenariusz i reżyseria: Danuta Szaniawska
Kostiumy: Małgorzata Maciejewska
Scenografia i efekty dźwiękowe: Adam Korszun
Akustyka: Marcin Kalicki
Oświetlenie: Paweł Kędra