POLITYKA SENIORALNA

20 marca br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Staninie odbyła się konferencja na temat wyzwań polityki senioralnej. Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie „Euro Lider”. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. delegacja z Gminy Wohyń w składzie: Agnieszka Buch Sekretarz Gminy Wohyń, Pani Dorota Wodowska Dyrektor GCK w Wohyniu oraz Grzegorz Kułak Kierownik GOPS w Wohyniu. W spotkaniu uczestniczyli także kierownicy i przedstawiciele Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej z powiatu łukowskiego i radzyńskiego oraz przedstawiciele szkół i władz powiatu łukowskiego.

Zaprezentowano przebieg i realizację projektu Mental Senior, realizowanego przez lubelskie licealistki w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Przypomnijmy, Projekt ma na celu aktywizację osób starszych, ich ponowne włączenie społeczne oraz poprawę ogólnej jakości ich życia. W ramach realizacji projektu, w Klubie Seniora w Wohyniu i Suchowoli odbywają się zajęcia i warsztaty młodzieży z seniorami. W trakcie spotkania zaprezentowano przebieg i realizację inicjatyw w projekcie Mental Senior oraz głos zabrali eksperci:

– Pani Małgorzata Mitura-Cegłowska – psycholog

– Pani Anna Ostrysz – kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Staninie

– Pani Agnieszka Buch – Sekretarz Gminy Wohyń

Eksperci podzielili się swoimi doświadczeniami w pracy z seniorami, zakresem udzielanego im wsparcia, zrealizowanymi dotychczas inicjatywami i planowanymi działaniami. Zważywszy na sytuację społeczną i demograficzną wszyscy zgodzili się, że wsparcie seniorów jest konieczne i inicjatywy takie jak Mental Senior są bardzo ważne i potrzebne społecznie.